Odškodninsko pravo

Vse vrste telesnih poškodb, ki nastanejo v različnih škodnih dogodkih – prometnih in delovnih nezgodah, poškodbe nastale na javnih in zasebnih površinah (npr.padec v trgovini, na pločniku, na zasebni posesti ali v hiši...) in nezgodne smrti ter poškodbe, poslabšanje zdravstvenega stanja ali celo smrti zaradi malomarnega zdravljenja; vse vrste premoženjske škode zaradi različnih škodnih dogodkov.

Odškodnina

Namen odškodnine je povrnitev pravno priznane škode, kot izravnava negativne posledice, ki jo je pretrpel oškodovanec zaradi protipravnega ravnanja povzročitelja škode. Škoda je lahko premoženjska ali nepremoženjska, povrniti pa jo je dolžan tisti subjekt, ki je za njen nastanek odgovoren. V primeru obveznih zavarovanj (avtomobilsko zavarovanje, zavarovanje poklicne odgovornosti odvetnikov) je to zavarovalnica, pri kateri je bilo v času škodnega dogodka sklenjen obvezno zavarovanje. Za plačilo odškodnine je prav tako lahko v zavezi zavarovalnica v tistih primerih, ko je sklenjeno prostovoljno zavarovanje odgovornosti (poklicno zavarovanje, zavarovanje dejavnosti, stanovanjsko zavarovanje, zavarovanje odgovornosti). Višina odškodnine v našem pravu vnaprej ni določena, določa se individualno v skladu s smernicami sodne prakse, na njo pa vpliva tudi ekonomski položaj in standard v državi.

Postopki

Odškodninske postopke vodimo zoper fizične in pravne osebe, poravnave skušamo doseči izvensodno in s čim manjšimi stroški za stranko, v kolikor pa to ni možno, stranki svetujemo postopek pred pristojnim sodiščem.